Zadzwoń

Przed zakupem prosimy o kontakt celem ustalenia kosztów transportu

  • 797 743 900  Zadzwoń i zapytaj o cenę transportu zbiornika !!!
Blog chmura tagów
Blog wpisy
Betonowy zbiornik na szambo, co to jest?

Szambo betonowe musi łączyć w sobie cechy użytkowe oraz realizację wytycznych ustalonych przez normy prawne ustalone w naszym kraju. Podstawowym warunkiem określonym w ustawie jest całkowita szczelność zbiornika. Szczelność zapobiega skażeniu gruntu przez nieczystości, wyciekające na zewnątrz, a jednocześnie, dba o naszą kieszeń. Dlaczego? Ponieważ dobrze wykonane szambo nie tylko nie pozwala wydostać się ścieków, ale też zabezpiecza zbiornik przed naciekaniem do wnętrza na przykład wód gruntowych i powierzchniowych, co wydłuża żywotność naszych zbiorników.

Jak wyglądają szamba dwukomorowe?

Szamba betonowe dwukomorowe z zewnątrz różnią się tylko płytą górną, która ma dwa otwory rewizyjne. Dostarczamy wtedy też dwa kominki. Szamba betonowe dwukomorowe w środku ma wsuniętą przegrodę pomiędzy szyny które umiejscowione są na ścianach bocznych.

Jaka pojemność szamba dla Twojej rodziny?

Największym problemem przy zakupie szamba betonowego jest wielkość zbiornika dla gospodarstwa domowego/rodziny.

U nas to nie problem. Dlatego odpowiadamy na to pytanie, które za każdym razem pada podczas kontaktu z naszymi konsultantami.

Szamba betonowe - przepisy, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć przy zakupie zbiornika
Szamba betonowe - przepisy, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć przy zakupie zbiornika

Przepisy - szamba betonowe

Przedstawiamy ogólnodostępne przepisy Ministra Inrastruktury. Są to zapisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać  szamba betonowe wobec budynków mieszkalnych i innych.

§ 34. Zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, przy czym nie dopuszcza się ich stosowania na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na powodzie oraz zalewanie wodami opadowymi.

§ 35. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, doły ustępów nieskanalizowanych oraz urządzenia kanalizacyjne i zbiorniki do usuwania i gromadzenia wydalin pochodzenia zwierzęcego powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, szczelne przekrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości i odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

§ 36. 1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:

- od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych – 15 m,

- od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 7,5 m.

2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości urządzeń sanitarno-gospodarczych, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:

1. Od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi – 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej,

2. Od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 2 m.

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem: 797 743 900

3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:

1. Od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 – 30 m,

2. Od granicy działki sąsiedniej – 7,5 m,

3. Od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 10 m.

4. Właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w

porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić dla działek budowlanych położonych przy zabudowanych działkach sąsiednich odległości mniejsze niż określone w ust. 1 i 2.

5. Kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe oraz doły ustępowe mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy, w tym także przy granicy działek, jeżeli sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej, pod warunkiem zachowania odległości określonych w §31 i §36.

6. Odległości zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 50 m3 od budynków przeznaczonych na pobyt ludzi należy przyjmować zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

§ 37. Przepływowe, szczelne osadniki podziemne, stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach.

§ 38. Odległość osadników błota, łapaczy olejów mineralnych i tłuszczu, neutralizatorów ścieków i innych podobnych zbiorników od okien otwieralnych i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić co najmniej 5 m, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl